FAQ

Czym różni się przegląd okresowy od badania technicznego?

Badanie techniczne to okresowe, obowiązkowe badanie sprawności pojazdu, niezbędne do tego, aby pojazd został dopuszczony do ruchu po drogach publicznych, a przegląd okresowy to wizyta w serwisie samochodowym zalecana przez producenta auta lub części. Owszem, podczas okresowego przeglądu sprawdza się stan techniczny auta, ale bardziej pod kątem okresowej wymianę poszczególnych części eksploatacyjnych.

Badanie techniczne dla samochodów nowych odbywa się po trzech latach od daty pierwszej rejestracji, drugie po dwóch latach, a kolejne nie później niż rok od poprzedniego badania.

Badanie techniczne polega na sprawdzeniu numeru VIN, zgodności rzeczywistych pojazdu z dowodem rejestracyjnym, kontroli dodatkowego wyposażenia, na przykład instalacji LPG, elementów Taxi, kontroli stanu ogumienia, oświetlenia, układów hamulcowych, układu kierowniczego, układu wydechowego, emisji spalin, emisji hałasu, silnika, elementów bezpieczeństwa oraz na sprawdzeniu obecności obowiązkowego wyposażenia pojazdu takich jak gaśnica i trójkąt.
Przegląd okresowy to czynność mająca na celu wymianę części oraz płynów eksploatacyjnych. Częstotliwość przeglądów określana jest indywidualnie w zależności od modelu i wersji silnikowej. Podstawowy przegląd okresowy obejmuje wymianę oleju silnikowego oraz filtra oleju, wymiana filtra powietrza, płynu chłodniczego, płynu hamulcowego, wymianę świec, uzupełnienie płynu katalitycznego w autach z filtrem cząstek stałych, wymianę rozrządu, sprawdzenie stanu zawieszenia, układu hamulcowego, układu kierowniczego, układu wydechowego, diagnostykę komputerową, sprawdzenie prawidłowego ciśnienia w oponach.

Przegląd okresowy nie jest obowiązkowy. Badanie techniczne już tak.

Kupiłem auto za granicą i muszę zrobić rozszerzony przegląd techniczny przed rejestracją. Czy mogę go zrobić u Państwa?

Oczywiście, może się Pan umówić na przegląd rejestracyjny u nas. Najlepiej telefonicznie, wówczas zarezerwujemy dla Pana odpowiadającą Panu dzień i godzinę. Badanie trwa około pół godziny. Wszystkie samochody sprowadzane do Polski nie mające ważnych badań lub sprowadzone z poza UE, lub z kierownicą po prawej stronie tzw „angliki” muszą w Polsce przejść badanie techniczne .
Jeśli auto nie było wyrejestrowane w kraju pochodzenia, to przeprowadzenie badania technicznego w Polsce nie jest wymagane przez okres obowiązywania badania przeprowadzonego za granicą.

Jeśli moje auto w czasie przeglądu rejestracyjnego okaże się niesprawne to zatrzymacie mi dowód rejestracyjny?

Przede wszystkim nie we wszystkich przypadkach zatrzymywany jest dowód rejestracyjny. Dlatego też niekoniecznie. Posiadamy kompleksowy serwis naprawy pojazdów zaraz obok naszej stacji kontroli .W ciągu kilku lat swojego istnienia zyskał renomę konkurencyjnego i profesjonalnego warsztatu. Dlatego, wszystkie stwierdzone usterki możemy jak najbardziej naprawić często tego samego dnia, lub w ciągu kilku dni, a następnie wykonać badanie techniczne. Dzięki temu nie mają Państwo problemu, aby auto zostało dopuszczone do ruchu po drogach publicznych, usterki wykazane w badaniu technicznym „tak czy siak” należy usunąć. Nasza stacja kontroli pojazdów i serwis mechaniki pojazdowej zostały stworzone po to, by nasz klient miał zapewnioną kompleksową usługę w jednym miejscu, bez jeżdżenia z jednego warsztatu do drugiego. Najlepszym dowodem na to, że kompleksowa usługa ma sens, są nasi stali i zadowoleni z naszych usług klienci.